W kwietniu książki stają się głównymi bohaterkami!

W kwietniu książki stają się głównymi bohaterkami! To miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Książki dla Dzieci (2 kwietnia) oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia). Oba święta mają na celu rozpowszechnienie książek i promocję czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych.

W związku z tymi wydarzeniami uczniowie zostali zaproszeni do zabawy polegającej na znalezieniu, między innymi, tytułów zawierających kolor, imię żeńskie, tajemnicę czy książek, których akcja rozgrywa się w naszym rodzimym mieście, Kraśniku. Konkurs był dla naprawdę wytrwałych czytelników-poszukiwaczy, gdyż w sumie należało podać 27 tytułów wraz z ich autorami. 30 kwietnia, w drodze losowania wyłoniono zwycięzców konkursu „Tytułomanii”. Zostali nimi:

Diana Niezabitowska kl. 4a

Kacper Taradyś kl. kl. 6a

Jagoda Płecha kl. 6a

Amelia Nieradko kl. 7c

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Ponadto każdy uczeń, który wypożyczył 23 kwietnia książkę, w ramach akcji „Świętuj z biblioteką”, otrzymał punkty dodatnie.

Przeprowadzono również anonimową ankietę wśród uczniów klas 4-8, w której udział wzięło 51 osób. Jak wynika z ankiety wszyscy uczniowie chętnie korzystają z biblioteki szkolnej. Najczęściej odwiedzają ją, by przyjemnie spędzić czas - 74%, wypożyczyć książkę 50%, przygotować się do lekcji 11%. Wśród książek najchętniej wybieranych znalazły się książki przygodowe 37%, fantastyka 31% w dalszej kolejności pojawiły się kryminały, bajki i wierszyki. Wszyscy pytani mają książki w domu a w ciągu roku czytają 7-11 książek – takiej odpowiedzi udzieliło 29%, 24 i więcej książek - 23,5%, 12-23 książek - 17%, 3-6 książek 17%. Uczniowie nieczytający książek stanowią 5,8% biorących udział w ankiecie, czytający 1-2 - 3,92%. Zdaniem respondentów biblioteka oferuje dużo interesujących książek - 49%. Uczniowie chętnie sięgają po książki bez zachęcania przez innych - 27%. Zebrane dane wskazują, co bardzo cieszy, że w dobie wszechobecnego Internetu książki są nadal atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu.

Z ankiety wyłania się również bardzo pozytywny obraz biblioteki, jako miejsca w którym uczniowie mogą miło spędzić czas, odpocząć, poczytać książkę, wziąć udział w proponowanych konkursach, aktywnościach, odkryć swoje talenty. Doceniono również miłą i przyjemną atmosferę. Niektórzy pokusili się nawet o stwierdzenie, że biblioteka to najlepsze miejsce na szkolnej mapie!

Dziękuję za udział we wspólnym świętowaniu i zapraszam do biblioteki, by odkrywać nowych autorów i cieszyć się niezapomnianymi chwilami w towarzystwie ciekawej lektury!

Organizator: Anna Niewiadomska