Nasza szkoła

Była to pierwsza placówka oświatowa, która powstała na terenie obecnej Dzielnicy Fabrycznej. Jej początki były bardzo trudne. Po utworzeniu w 1948 roku Kraśnickiej Fabryki Wyrobów Metalowych i rozbudowaniu ówczesnego osiedla Dąbrowa Bór zwiększyła się liczba dzieci w wieku szkolnym.

Dotychczasowe dowożenie do szkół w Kraśniku i Budzyniu było bardzo uciążliwe i narażało dzieci na dodatkowe niewygody. Dzięki staraniom fabryki uzyskano u władz miasta pieniądze na utworzenie nowej placówki oświatowej. Duże zasługi w zorganizowaniu szkoły miała Jej pierwsza kierowniczka pani Janina Nosek. To dzięki jej wielkiemu zaangażowaniu 1 września 1949 roku w wyremontowanym bloku, na pierwszym piętrze, przy obecnej ulicy Aleja Niepodległości 47, szkoła ropoczęła działalność. Warunki lokalowe były nad wyraz trudne. Zupełnie nie było sprzętu i pomocy naukowych, brakowało podręczników. Jedynym umeblowaniem były ławki i to w niedostatecznej ilości. Kadrę pedagogiczną szkoły w pierwszym roku nauki, oprócz pani Nosek, stanowiło dwóch nauczycieli: pan Jan Gryszeta i pan Mieczysław Szymczyk. Dzięki ofiarności pani kierowniczki, pomocy fabryki i zaangażowaniu rodziców szkoła zakupiła pierwsze pomoce naukowe i utworzyła bibliotekę szkolną. W wyniku starań Komitetu Rodzicielskiego oraz Dyrekcji Fabryki w lipcu 1950 roku placówka została przemianowana na szkołę Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Mimo to warunki nadal były trudne - dzieci przybywało, brakowało dostatecznej ilości klas, oddziały były łączone. Sytuacja lokalowa poprawiła się dopiero we wrześniu 1952 roku, kiedy do użytku została oddana nowa szkoła (dzisiejsza stara część budynku szkoły). Pracujący w niej nauczyciele nie poprzestawali jedynie na pracy dydaktycznej. Dołożyli wiele starań, by życie szkoły wzbogacić różnymi formami zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie wspólnie z nauczycielami wielokrotnie organizowali występy artystyczne dla środowiska w Domu Kultury. Powstał Zespół Pieśni i Tańca, kierowany przez późniejszą kierowniczkę szkoły panią Julię Mocarską, który uświetniał liczne uroczystości nie tylko szkolne, ale także lokalne. Od samego początku na terenie szkoły działały liczne organizacje szkolne i koła zainteresowań, m.in.: Samorząd Uczniowski, ZHP, SKO, PCK, LOP, SKS, koło turystyczno-krajoznawcze, recytatorskie, artystyczne, zespół muzyczny oraz koła przedmiotowe. W roku szkolnym 1960/61 oddano do użytku salę gimnastyczną, a cały budynek otynkowano. Warunki lokalowe były jednak ciągle ciężkie. Osiedle rozbudowywało się, przybywało coraz więcej dzieci, przez co szkoła była za ciasna. W związku z tym władze oświatowe utworzyły z istniejącej szkoły dwie: Szkołę Podstawową nr 1 oraz nową - Szkołę Podstawową nr 2. Ważną datą w życiu szkoły był 25 października 1964 roku, kiedy to z okazji jubileuszu 15-lecia istnienia placówki nadano jej imię Janka Krasickiego, a Komitet Rodzicielski ufundował sztandar. W dalszym ciągu uczniów przybywało, a waruki w szkole były coraz trudniejsze. Zdecydowano się na rozbudowę budynku szkolnego. Dzięki aktywności rodziców, nauczycieli, przychylności władz oświatowych, a także uporowi i konsekwencji ówczesnego dyrektora szkoły pana Bronisława Mazura, w roku 1974 oddano do użytku nowe skrzydło budynku szkolnego. Znalazły się w nim klasopracownie z zapleczem gabinetowym, biblioteka z czytelnią, świetlica, pracownie, szatnia oraz gabinety: stomatologiczny, lekarski. Warunki pracy uległy radykalnej poprawie. W roku 1975, w związku z połączeniem obu Kraśników w jedno miasto, szkoła otrzymała numer 5. 20 sierpnia 1979 roku, na mocy decyzji Kuratora Oświaty, Szkoła Podstawowa nr 5 została przemianowana na szkołę o profilu sportowym. Młodzież szkoły zyskała dodatkową mozliwość uprawiania sportu. 21 marca 2002 roku Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Kraśniku nadano imię Henryka Sienkiewicza, a 19 października 2002 roku szkoła otrzymała nowy sztandar. Z tej okazji odbyły się uroczystości uświetniające ponad 50-letnią tradycję placówki, m.in.: uroczysta akademia w CKiP połączona z prezentacją multimedialną na temat historii szkoły, występami uczniów dotyczącymi życia i twórczości Henryka Sienkiewicza oraz chóru szkolnego. Ponadto dzień ten był "Dniem Otwartym Szkoły", a licznie przybyli goście mogli podziwiać wyremontowane wejście główne, odnowione szatnie i sale lekcyjne, zajrzeć do starych kronik szkolnych, a niektórzy powspominać dawne szkolne lata, kiedy byli uczniami.W roku szkolnym 2005/2006 szkoła otrzymała Certyfikat Jakości ISO 9001:2001. W ostatnich latach, dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu się szkoły i dyrekcji przy wydatnej pomocy Urzędu Miejskiego w Kraśniku zostały wyremontowane sale lekcyjne, ubikacje, powstała nowa pracownia informatyczna, wybudowano nowe wejście główne do szkoły, zakupiono szafki indywidualne dla uczniów, wymieniono wszystkie okna, poszerzono bazę dydaktyczną i sportową, zainicjowano dodatkowe zajęcia dla dzieci (m.in. nauka języka włoskiego, lekcje informatyki już od klasy I, nauka gry na keybordach). Obecnie dzięki współpracy dyrekcji szkoły z nauczycielami i rodzicami trwają dalsze prace remontowe niektórych sal lekcyjnych. Szkoła Podstawowa nr 5, jako placówka oświatowo-wychowawcza, zawsze rzetelnie realizowała i realizuje zadania edukacyjne, wychowawcze i opiekuńcze. Zarówno poprzednie kierownictwo, jak i obecna dyrekcja szkoły oraz kadra pedagogiczna potrafili i nadal tworzą przyjemną i życzliwą atmosferę. Szkoła ma duży dorobek i wiele dobrych doświadczeń w pracy z młodzieżą. Mury naszej szkoły opuściło wiele roczników młodzieży, z której znaczna część to ludzie zajmujący odpowiedzialne stanowiska, będący dzisiaj dumą szkoły.