Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza

Challenge - niebezpieczeństwo, które zagraża dzieciom i młodzieży.

Challenge – niebezpieczeństwo, które zagraża  dzieciom i mlodzieży

            W wyzwaniach, które krążą w sieci internetowej biorą udział młodzi ludzie, często nawet dzieci. Niektóre challenge wydają się niegroźne a nawet zabawne, ale większość z nich nie ma z zabawą nic wspólnego. Uczestnicy bywają zmuszani, groźbami lub szantażem, do podejmowania bardzo niebezpiecznych działań, grożących utratą zdrowia a nawet życia.

Co to jest challenge ?

Challenge to po polsku wyzwanie. W internetowych challengach przyszła ofiara zostaje wyzwana do podjęcia określonego działania. Wycofanie się jest piętnowane i grozi wyrzuceniem poza wybraną grupę społeczną. Ponadto podjęte działanie musi zostać udokumentowane i upublicznione w sieci. Zwycięża ten, kto otrzyma najwięcej komentarzy i lajków.

Gdzie można znaleźć challenge?

Nie trzeba ich szukać, znajdują się same. Często pojawiają się na stronach cieszących się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Zdarza się, że challenge bywa wyzwaniem skierowanym do konkretnej osoby. Ktoś, kto wykonał zadanie wskazuje kolejne osoby i niejako zmusza je do podjęcia tych, często ryzykownych, działań.

W czasach powszechności Internetu oraz stałej potrzeby bycia on-line, praktycznie wszystkie działania są dokumentowane w sieci. Ciągle powstają nowe grupy a nawet aplikacje. Często, aby odhaczyć dane zadanie, należy wrzucić do Internetu zdjęcia bądź filmik, potwierdzające prawidłowe wykonanie challengu. W ten sposób młode osoby są narażane na hejt i ośmieszenie. Należy również pamiętać, że materiał raz wrzucony nigdy z Internetu nie znika.

Dlaczego challenge są tak atrakcyjne dla dzieci?

Każdy lubi wyzwania, sprawdzanie swoich możliwości i własnej wartości. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby challenge były sprawdzianem wiedzy czy wybranych umiejętności, niestety większość współczesnych internetowych prowokacji to forma rywalizacji, mająca na celu zaimponowanie rówieśnikom i stanie się viralem (udokumentowaną realizacją, przekazywaną w sieci do jak największej liczby osób).

Challenge – zagrożenia dla dzieci – przykłady

Do bardziej niebezpiecznych wyzwań, skierowanych do dzieci, należy Momo. Wielokrotnie, przypadkowo na Facebooku, Tik-Toku lub na innych stronach zostaje zaakceptowane zaproszenie od Momo - postaci, która początkowo próbuje się z dzieckiem zaprzyjaźnić, a następnie zmusza je do wykonania określonych zadań. W przypadku odmowy, kieruje do dziecka groźby i szantażuje je. Zastraszone dziecko zwykle nikomu o tym nie mówi i godzi się na kolejne, niebezpieczne propozycje. Innym challengem jest Ogniowa wróżka - będąca po prostu instrukcją śmierci. Zadaniem jest pójście w nocy do kuchni, odkręcenie wszystkich kurków z gazem i powrót do łóżka.

Swego czasu popularne były wyzwania polegające na spowodowaniu utraty przytomności (dla kilkorga dzieci skończyły się śmiercią) oraz challenge, który polegał na połknięciu kapsułki do prania.

Opis wyzwania, które najmocniej mrozi krew w żyłach, wiąże się z wyzwaniem zatytułowanym Niebieski wieloryb. Doprowadziło ono do samobójczej śmierci setki osób, bo tylko w ten sposób można było ukończyć „zabawę”. Po 50 dniach i 50 zrealizowanych zadaniach, o coraz większym stopniu trudności, należało odebrać sobie życie w sposób dokładnie opisany w instrukcji.

Drodzy Rodzice, rozmawiajcie ze swoimi dziećmi i sprawdzajcie, co robią w Internecie, bo tylko w ten sposób możecie je ustrzec przed ryzykownymi i niebezpiecznymi zachowaniami.

                                                                                                                                Materiał opracowała pedagog Teresa Zarzeczna